Máme tu novinku. KVH Záchod se konečně rozhodl pro tu správnou volbu a jde ve šlépějích předků. Na základě archivních poznatků z fondu ZOO Praha se vytvořila nová jednotka, která bude po celý rok bezplatně provádět výcvik, aby byla kdykoliv připravena k zaujetí sestavy podle mobplánu, přesně odpovídajícího návrhům z roku 1938.
Věcí již všeobecně známou a na plkošu před dlouhými lety poprvé představenou jest nesporný fakt, že osádky srubů v úseku Hraničářského papluku 18 měly být nahrazeny vopičáky, aby se ušetřilo na mužstvu presenční služby. Když si totiž spočítáte, že na každou věc potřebují "18ky" 3x víc mužů než třebas "6ky" rychle dojdete k nespornému poznání, že se prostě do srubu nemohou vejít. ŘOP se to snažilo vyřešit nejprve známým odpalováním zbraní na provázek z venku. Ale při vědomí strašlivé spotřeby motouzu a tím pádem důvodné hrozbě zpožděných dodávek od firmy Lanna a.s. se nakonec po poradě všech oddělení rozhodlo pro vskutku revoluční řešení. Ředitel OP tehdy údajně prohlásil: "Když mužou bejt u hraničářů už aj nácičkové, využijem vopičáky, který jedině zvládnou to co šestky bez navýšení stavů. Navíc jim postačí jen jednoduchý stravní hospodářství, místa pro banánovníky máme kolem srubů dost." Údajně s touto teorií přišel pplk. žen. Ing. Antonín Sameš při telefonickém rozhovoru se zoufalým div. gen. Ing. Karlem Husárkem. Příslušné doklady byly skartovány v roce 1962. Ovšem vzhledem k tomu že právě Sameš byl proslaven neustálým vymýšlením většinou zcela neproveditelných nápadů, lze domněnku považovat za velmi pravděpodobnou.
Faktem však zůstává, že v dubnu 1938 byla pečlivě sestavena v pražské ZOO četa vopičáků s výběrem pro "ZÚ". Četničáři pochopitelně prověřovali i příbuzenské vztahy do ciziny a státní spolehlivost. Čtyři nejschopnější vopičákové prošli v Jincích zkráceným KPZÚ. Po té kdy při závěrečných zkouškách znalostmi i schopnostmi uspěli lépe než velitel kursu, obdržel každý z nich bednu banánů s nálepkami ŘOP (dnes mezi sběrateli velmi ceněné), pozlacený kokos s osobním věnováním gen. Krejčího a lístek na rychlík do Náchoda 1. třídou. Z vopičáků složené osádky srubů byly ze zpravodajských důvodů uváděny jako "vosádky" (vopičácké osádky).
Zatím se podařilo redakci Plkoše získat jedinou fotografii poplachu vosádky levé střelecké místnosti z nácviku, který začal na Březině vloni na podzim. Povšimněte si prosím krom perfektního ústroje také - přes patrnou počáteční nervositu - zcela ojedinělé souhry správných grimas při slově "sýýýýýýýr". Je naprosto zřejmé, že fotografování je pro vopičáky, uvyklé na zájem ze ZOO, zcela rutinní záležitostí. Nezbývá než doufat, že poté co získají sebevědomí v obsluze zařízení a zbraní srubu se stanou příslovečnou ozdobou všech fotografií návštěvníků muzea i propagačních tiskovin.
Někteří vopičáci jsou podle zpráv zdroje, který si nepřeje být jmenován (Optika), údajně přímými potomky původních vopičáků z roku 1938 a obsluhu zařízení zbraní si pamatují z velmi barvitého vyprávění předků. Výcvik jde proto nad očekávání dobře. Údajně snad také některý z nich nejmenovanému zdroji popsal, kterak jeho děd tehdy v Náchodě poznal babičku. Dosáhl hodnosti des. vop. a stal se od 2. října 1938 historicky prvním vopičákem, vvelitelem srubu. Po roce 1948 byla rodina násilně rozdělena a dědeček vězněn v dosud neznámé africké ZOO až do své smrti. Pozůstalí však dosud vlastní fotoalbum s originálními fotografiemi z předválečných let a je proto možné že i v tomto směru se dočkáme brzy positivní zprávy.
Jistě předčasně neprozradím také poslední novinku z výroční schůze KVH Záchod, při které se vedoucí činitelé jednohlasně shodli, že na počest původním vosádkám již brzy nově pojmenují svou pýchu N-S 82 VOPIČÁRNA. Je nasnadě, že tím zároveň vyřeší krvavé spory mezi zastánci správného jména Březina a špatné Březinky. Nezbývá než popřát i tomuto chvályhodnému počinu plný úspěch a doufáme, že se brzy ujme!
Snad již brzy přibudou další zprávy...
My pochopitelně gratulujeme a dobrovolníkům přejeme mnoho zežraných, zdravotně nezávadných banánů
