PLKOŠ.net

NEZÁVISLÝ necenzurovaný pokec o bungrech :-)
Právě je čtv 28. bře 2024 16:22:07

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 3 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Po 8 letech na tvrzi Horka
PříspěvekNapsal: čtv 23. úno 2017 8:12:28 
Offline

Registrován: stř 24. lis 2010 15:50:21
Příspěvky: 871
Zdravím všechny přátele drobného bunkráckého hazardu u mého článku na téma „Tvrz Horka po 8 letech, aneb trempink pokračuje. Pro podržtašky a rejpaly jen uvádím, že jsem si řádně koupil vstupenku č. 008621 za 80,-CZK a Foto – video vstupenku č. 004905 za 50,-CZK a proto si můžu psát co chci.
Jednoho únorového odpoledne jsem se rozhodl, že se opět podívám do království pod městem Králíky na tvrz Horka (pro ty co znají pod názvem Hůrka, tak dále jen Horka prosím – o tom zas někdy jindy). Moje cesta začínala u srubu KS6. Velice mě překvapila vyhrnutá cesta traktorem v podstatě až ke KS8, což ale kazil dojem, že jsem tam byl podle stop asi jediný návštěvník KPO za hodně dlouhou dobu. Cedule, které jsem cestou potkával, různé spatlaniny odznaků na sobě nechám na analýzu jiným. Dorazil jsem ke KS8 a dále jsem musel po silnici. Měl jsem ještě čas, tak jsem si skočil na KS11 uronit slzu. Je opravdu paradox, že člověk, který měl na tom vytrempování KS11 největší zásluhu, byl označen jako starý a nepotřebný s nutností náhrady za omladinu. Jelikož znám trochu více detaily trempování, tak jsem se např. díval na škrábance po bagru při bagrování příkopu, narušení dilatačních spár, odřezání kusy armatury, odřezání originálních konzolí na přichycení nouzového žebříku z příkopu a další maličkosti nad kterými zůstává rozum stát. Hlavně když sypou…. Po malé vzpomínce jsem se ocitl na parkovišti před vchodovým objektem. Choval jsem se jako řádný návštěvník a proto jsem v podstatě neměl ani možnost přijít blíže ke vchodovému objektu, vše bylo řádně zařetazováno. No budiž, odebral jsem se tedy do místní pokladny v nové budově. Hned po příchodu jsem narazil na rozbitou kliku. Budiž nejsou peníze, klika musí vydržet. A nyní přichází jeden a poslední pozitivní okamžik z celého dne. Sotva jsem vstoupil, tak jsem byl osloven slečnou z pokladny zda nechci svařák, nebo něco dobrého. Řádně jsem poděkoval se slovy, že jsem asi první….neva, prej to kdyžtak proběhneme. Super přístup a za ten děkuji. Bylo 14:51 a vypadalo to, že půjdu na prohlídku v 15h sám, ale štěstí mi přálo a přijely ještě dva páry mladých lidí. Jupí, jdeme na to. Koupil jsem lupen a připlatil jsi za FOTO. Tohle byl pro mě naprostý šok, kdybych věděl, že v podstatě nebudu mít co fotit, tak je to naprostá zlodějna. Nehal jsem tam 130, CZK. Proč proboha, kdo toto vymyslel a schválil byl jen vypočítavec a vůbec zkazil celý ten nádech pietního místa. Konečně jsem se mohl podívat za řetěz. Po vstupu do vchodového objektu na nás čekala velká cedule s nákresem tvrze. Inu byla situována zrcadlově, tak trošku nestandartně, ale měla pěkný lesklý rám. A teď to začlo. Nemám opravdu nic proti zkušenostem průvodkyně, ale prvotní dojem opravdu neudělala. V podstatě to bylo jako na zámku. Pozor opět světlo na konci tunelu. V zápalu prvotní omáčky o republice a politické situaci bylo vyřčeno řopík vz. 37 a 36 neboli objekt starého typu. Super říkám si, ale. Vůbec jsem se nedozvěděl v jaké jsme tvrzi, proč tu je, že jsou tu i jiné tvrze, kdo byl velitel, kolik tu bylo lidí. Neustále jsem jen poslouchal o Wermachtu a zkouškách a komunistech a skladech munice. Tak jsem se tročku rozhlížel. Řešení zanechání dřevěných dveří s dírami nad podlahou se podepsalo na celém stavu vchodového objektu. Při pohledu na zem jsem viděl rezavé koleje, při pohledu nahoru jsem viděl rezavé trubky vzduchotechniky, oprýskanou barvu, stěny špinavé. Všechno totálně vybydlené. V roce 2009 byly koleje od vazelíny a všechno bylo prostě mastné a hezké. Všude přítomná rez není dobrou vizitkou a v podstatě je mi líto, že to někdo nechal dojít tak daleko. Horka není Bouda…a to by si k.rva měl někdo uvědomit. Kdyby to bylo mastné, nebo něco…ale rezavé…pohleďte na fotky pod článkem k porovnání… i tu krabičku ve svážnici nechali totálně zrezivět i s vozíkem…hlavně že to sype co?. Holt dobrý hospodář se pozná… Před 8 lety byla ve svážnici krásná cedulka, kde byl popis svážnice na tvrzi „Horka“, že by to někomu vadilo, i tak se dělá historie…V podstatě jsem se ve vchodovém objektu dozvěděl informaci, že všechna voda z tvrze vytéká do rybníčku za provozní budovou, nic jiného si nepamatuji. Jdeme dál a narážíme na dveře, které oddělují část podzemí cca v místě minových kopek. Zde nejsou už jen mříže, ale dveře jsou stále stejné…proboha, toliko peněz se sem nasypalo, proč tu po těch letech není něco jiného??. A nyní následuje boj s časem a šlapací závod…prázdné sály sem tam vyplňují poválečné bedny. Prvním zastavením je výstavka částí vzduchotechniky s malým výkladem. Zde jsem si např. na jedné cedulce přečetl, že evidentně části originální vzduchotechniky jsou darem od MNO. Inu, armáda rozdává . Druhé zastavení u minometu, ten je však tak daleko od řetazu, že v podstatě nic. Koleje, stropy, stěny…stejný scénář, rez špína, rez. Průvodkyně vykládá o Cihelně a miliony odpracovaných hodin brigádníků, zbystřel jsem. Prázdné sály, v jednou rozpracovaná nová výstava a v dalším kusy pancéřových prvků. A nyní valíme chodbou pod KS11. Ukázka použití plynu TAJFUN do posledního detailu, jak se testovalo ( plyn se nafoukal dovnitř a jak klesal, tak se postupně míchal se vzduchem a pak bum, celá šachta a bunkr nahoře vyskočil o půl metru a vrátil se na místo) ve výtahové šachtě, nahlédnutí do schodišťové šachty a. A konec přátelé, pokud chcete vidět více navštivte naši nadstandartní prohlídku a vemte si řízky, takhle končí prohlídka. Naprostý úprk ke vchodovému objektu, s pánem bohem a po 70 min jse dostávám opět za řetaz před vchodovým objektem.

Shrnutí :

O tvrzi jako takové a okolních jsem se nedozvěděl nic. O stavební stránce a dalších podobných věcech vůbec nic. Výklad byl přizpůsoben masovce a v některých momentech by i velký M. brečel. Slečna průvodkyně super baba, prostě tam patří, ale zdá se mi, že nemá to srdíčko. Mrzí mě to, jak tvrz jako celek dopadla. Z minulosti víme, že tam byly nasypány nemalé peníze a i město měsíčně posílá nemalé odměny za provoz tvrze. Kdyby někdo vzal kartáč, sem tam škrábl tu rez a natřel to třeba jen vazelínou….V podstatě mám podobný zážitek z konce 90 let z Haničky, kdy jsem viděl také vybydlenou tvrz. Když člověk vidí, kolik zbytečných sraček kvůli takovému cirkusu muselo vyrůst, tak je mu zle. Majitel tvrze by si měl uvědomit, že zde dochází ke trempinku a také se může stát, že se někdo jednoho dne zvedne a odejde…. třeba na kopec, kde si zanedlouho postaví další cirkus na důchod ( nejdříve chata LO co nemá s LO nic společného v muzeum Králíky, poté provozní budova pro správce bez správce na Horce a nyní další provozní chata na Boudě) ……prosím otevřete oči……


Mějte se krásně v chudém podhorském kraji já se jdu zakopat na bohatou Moravu PDT_Armataz_02_30

Pokud by někdo chtěl nasát nostalgii tak :

2009
http://mikin82.rajce.idnes.cz/Horka/

2012

http://mikin82.rajce.idnes.cz/Horka_23_3_2012/


Přílohy:
3.jpg
3.jpg [ 326.47 KiB | Zobrazeno 12581 krát ]
2.jpg
2.jpg [ 227.33 KiB | Zobrazeno 12581 krát ]
1.jpg
1.jpg [ 310.94 KiB | Zobrazeno 12581 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Po 8 letech na tvrzi Horka
PříspěvekNapsal: čtv 23. úno 2017 8:13:19 
Offline

Registrován: stř 24. lis 2010 15:50:21
Příspěvky: 871
ještě jedna fotka


Přílohy:
4.jpg
4.jpg [ 353.8 KiB | Zobrazeno 12580 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Po 8 letech na tvrzi Horka
PříspěvekNapsal: čtv 23. úno 2017 10:20:40 
Offline

Registrován: čtv 22. črc 2010 20:03:09
Příspěvky: 2147
To víš, chybí buď peníze nebo dobrovolníci.
Zajímavé, že na objektech, kde chybí obojí, jsou věci často v daleko lepším stavu. Holt když to někdo dělá srdcem, je to jiné než za peníze....


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 3 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz